D-Led E-Led Nedir Avantajları?

D-Led E-Led Nedir? Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir ?

Ülkemizde Tv servisleri tarafından en çok aranan ve orijinal takılması özellikle önerilen tv yedek parçaları arasında led tv panel ledleri bulunmaktadır. Led tv aydınlatma ledleri diğer bir deyişle led tv backlight çeşitleri her marka için ayrı ayrı üretilmektedir, aralarında bazı modeller ortak panel üreten firmalarda karşılaşılır genellikle bunlar aynı led tv panel ledlerini kullanabilirler. Led tv panel ledleri için dLed, eLed gibi terimlerde kullanılmaktadır.
Son yıllarda lcd led tv lerin arızalanmasıyla oluşan doğal süreçte led tv panel ledleri, tv elektronik malzemeleri arasında en popüler olan tv yedek parçaları olmuştur. Bir önceki “Led Tv Panel Ledleri Çeşitleri” yazımızda piyasadaki led tv panel led çeşitlerinden bahsetmiştik, bu yazımızda dLed nedir eLed nedir farklarından bahsedeceğiz.

d-Led Nedir?

Led tv ledlerinden d-Led, “Direct Led” in kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır.  d-Led mimarisi Led arka aydınlatma modülü difüzörün arkasına yerleştirilmiştir dolayısıyla panele ışık doğrudan ekranın altından verilir. D-Led led tv panel led çeşitlerinde kontrast çok daha yüksektir avantajlarına ek olarak bölgesel karartmayı kontrol edilebilir dezantajlarına gelince d-Led lerin maliyeti yüksektir ve panel kalınlığı diğer led tv panel led çeşitlerinden biraz daha kalındır.Herhangi bir arıza durumunda İzmir Bornova EFEÇAĞ ELEKTRONİK‘te  değişimi yapmaktayız.

e-Led Nedir?

E-Led, “Edge Led” ın kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda üretilen Lcd Led Tv lerin üretiminde e-Led ler daha fazla karşımıza çıkmaktadır. e-Led led tv panel ledleri, diğer tip led tv panel ledlerinden gözle görülür en büyük farkı yapı olarak şerit üzerinde daha fazla lede sahip olmalarıdır. e-Led ler oldukça ince bir çubuk üzerinde sık şekilde konumlandırılmıştır. eLedler diğer led tv panel ledlerine göre panele çerçeve şeklinde monte edilmektedir. E-Led led tv panel ledleri avantajları çok incedir, düşük güç tüketirler ve doğal olarak maliyetleri düşüktür. Dezavantajlarına gelince parlaklıktaki ışığın dağılım dLed lerin seviyesinde değildir ve eLed led tv ledleri bölgesel karartmayı desteklememektedir.